ING Bank 2024 Sonu ve 2025 için Altın Tahminlerini Açıkladı!

ING Emtia Stratejisti Ewa Manthey’e göre, jeopolitik riskler, olumlu akışlar ve piyasa pozisyonu ile merkez bankası alımlarının devam etmesi, altın fiyatlarını yıl sonuna kadar yükseltmek için bir araya geliyor. Ayrıca, Fed’in faiz indirimi fiyatları daha da yükseltebilir.

Altının pozitif ivmesini ikinci yarıda da sürdüreceğine inanıyoruz!”

ING’nin aylık güncellemesinde Manthey, altın fiyatlarının bu yıl şimdiye kadar %15’in üzerinde değer kazandığını ve değerli metalin 2024’ün en iyi performans gösteren varlıklarından biri olduğunu belirtiyor. Kazançların temel olarak Ukrayna ve Orta Doğu’daki çatışmalardan kaynaklanan güvenli liman talebi ve merkez bankası alımlarından kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Stratejist, “Altın ikinci çeyreğin büyük bölümünde 2.300 doların üzerinde işlem gördü ve Covid pandemisinden bu yana en iyi performansını göstererek üst üste üçüncü çeyrek dönemlik kazancını kaydetti (…) Mevcut küresel jeopolitik ve makroekonomik ortamda merkez bankası talebinin artması beklenirken altının pozitif ivmesini yılın ikinci yarısında da sürdüreceğine inanıyoruz.” ” diyor.

Altın için destekleyici rüzgarlar: Fed faiz indirimi ve merkez bankası alımları!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın ayrıca, son ekonomik verilerin Fed’in faiz indirimine gitmesini desteklemesiyle ABD’nin faiz indirimine gitmesi yönündeki piyasa beklentilerinin yükselmesinden de destek alıyor. Manthey, ” ABD’li ekonomistimiz Fed’in ilk faiz indirimi için Eylül ayının uygun olduğuna inanıyor ve Fed fonlarının önümüzdeki yaz %4’e düşmesiyle birlikte piyasalar tarafından şu anda fiyatlanan iki indirime karşılık bu yıl üç indirim bekliyor,” diyor. Manthey, merkez bankalarının Mayıs ayında 10 ton net alım yapmasına rağmen, ülke talebinin ay boyunca ılımlı seyrettiğini söylüyor. Bu bağlamda stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dünya Altın Konseyi (WGC) verilerine göre, Mayıs ayındaki alımlara gelişmekte olan piyasa merkez bankaları öncülük etti ve Polonya Merkez Bankası en büyük altın alıcısı olurken, onu Türkiye Merkez Bankası ve Hindistan Merkez Bankası izledi. Ancak Çin’de son aylarda altın alımlarında bir yavaşlama görüldü. Çin Halk Bankası Haziran ayında üst üste ikinci ay rezervlerine altın eklemedi.

Manthey, mevcut ekonomik iklim ve jeopolitik gerilimler nedeniyle merkez bankası talebinin güçlü kalmaya devam etmesini bekliyor. Bu doğrultuda analist, “WGC’nin son anketi, merkez bankası alımlarının güçlü kalmaya devam edeceğini gösteriyor; ankete katılan merkez bankalarının %29’u önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmayı planlıyor. Bu oran WCG’nin 2018’de altın rezervi anketine başlamasından bu yana en yüksek oran.” diyor.

ING’nin altın fiyatları için projeksiyonu

ING ayrıca altının güvenli liman özelliğinin öngörülebilir gelecekte de güçlü kalacağını ve bunun da fiyatların yükselmesine katkıda bulunacağını düşünüyor. Manthey, “Jeopolitiğin altın fiyatlarını yönlendiren temel faktörlerden biri olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Ukrayna ve Orta Doğu’daki savaş ve ABD ile Çin arasındaki gerilim, güvenli liman talebinin kısa ve orta vadede altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini gösteriyor.” diyor. Stratejist, şu yorumu yapıyor:

Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri ve uzun süredir beklenen Fed’in faiz indirimi de bize göre yıl sonuna kadar altının yukarı yönlü ivmesine katkıda bulunmaya devam edecek. Merkez bankalarının da varlıklarını artırmaya devam etmesi bekleniyor ve bu da destek sağlayacaktır.

ING, spot altının üçüncü çeyrekte ortalama 2.300 dolar olacağını, fiyatların 4. çeyrekte 2.350 dolara ulaşarak yıllık ortalama 2.255 dolar olacağını ve 2025’in 1. çeyreğine kadar bu gücün devam edeceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x